عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

محله گلابدره :

گلابدره از محلات بسیار قدیمی در شهرستان شمیرانات می باشد که در زمان های قدیم با محله امام زاده قاسم به صورت یک محله بوده اند. محدوده جغرافیایی این محله در زمان قدیم از سمت شمال به دامنه ها و مراتع تابستانی رشته کوه البرز و از سمت جنوب به جاده تجریش و دزاشیب و از سمت شرق به دره جی و از سمت غرب به رودخانه گلابدره را محدود می شده می باشد ( نقشه شماره 17-3 ) .

ده گلابدره- امامزاده قاسم بر فراز بلندی مشرف برقریه ییلاقی به وجودآمده می باشد که در کنار آن دره نزهت انگیز و لطیفی به نام گلابدره در دامان کوهستان شمیران واقع شده می باشد که قسمت قدیمی و اصلی بقعه امامزاده قاسم مشرف بر این دره می باشد. در ارتباط با محدوده زمانی شکل گیری این محله تاریخ دقیقی در دسترس نیست اما با در نظر داشتن اسناد به دست آمده و گفته های ریش سفیدان محل شکل گیری آن به زمان قاجار برمی گردد و دلیل شکل گیری این محل نیز مانند بسیاری از محلات دیگر شمیران به دلیل آب و هوای فوق العاده خوب و زمین هایی حاصلخیز و پر آب برای کشاورزی و چراگاه های سرسبز آن برای دامدرای بوده می باشد. از افراد مؤثر در شکل گیری محله گلابدره می توان به کشاورزان و دامداران و باغداران تصریح نمود که پس از انقلاب با رشد رفاه و آسایش، روز به روز به جمعیت این محله افزوده گردید. ساکنان اصلی این ده در زمان قدیم به 2 تیره تقسیم می شدند . طایفه سید مرتضی و طایفه سید جعفر که بومیان گلابدره از نوادگان این دو طایفه می باشند. این محله دارای یک رشته قنات به نام آبکی می باشد و میدان گاه اصلی این محل میدان آبک نام دارد و خیابان های اصلی این محله خیابان گلابدره و خیابان شهید شکیبایی، خیابان شهید زبردست و خیابان بوکان می باشد ( سند هویت محله گلابدره ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .

رودخانه گلابدره از ارتفاعات شمال تهران سرچشمه می گیرد و پس از پیوستن به رود دربند به سمت جنوب شهر حرکت می کند. این رودخانه در شمال شرق تهران و در منطقه یک شهرداری قرار دارد .در گذشته در این محل فضای مزین به گل های خوشبو و درختان سیب گلاب خودرو وجود داشته که به همین دلیل آن را گلابدره می نامیدند. همچنین گلابدره مانند ییلاق های خوش آب و هوای شمال شرقی شهر تهران می باشد. این دره از سمت غرب با امامزاده قاسم (ع) و از شرق با دره دربند همسایه می باشد. در حال حاضر این دره یکی از نقاط دیدنی و تفریحی تهران به حساب می آید . (روزنامه تهران  امروز ، شماره 228 ) .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه