تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

حسینیه نیاوران تاثیر بسزایی در غنای مذهبی این محل دارد. دلیل شکل گیری این محله نیز همچون بسیاری از محلات شمیران وجود آب و هوای منحصر به فرد آن بوده می باشد. در بدو شکل گیری کشاورزان و باغداران بسیاری به دلیل وجود آب فراوان و وزمین های کشاورزی حاصلخیز به این محل محاجرت نموده اند . نیاوران یکی از اولین و قدیمی ترین محلات شمیران بود و این منطقه از قدیم الایام به واسطه آب و هوای مطبوع و وباغ ها و کشتزارهای متعدد و نزدیکی به سلسله جبال البرز مرکزی، مورد توجه اقشار مردم بوده می باشد یکی از شاخص های مهم این محل قدمت بالای آن می باشد. وجود قناتهای متعدد از قبیل: قنات کهریزی، حاجی، سرخه حصار وقناتهای باغ صاحبقرانیه که شامل قنات انیس الدوله، اندرون، دیوانخانه و محمد رضا، باغ منظریه و جمال آباد و گورستانی به مساحت 1500 مترمربع ، قصر جهان نما، عمارت میرزا آقا خان صدر اعظم نوری، ساختمان و باغ انیس الدوله و دو مجموعه سلطنتی مهم نیاوران و سعدآباد از دیگر ویژگی های این محل می باشد. این محله طبق سرشماری سال 1385 ، دارای 8979 نفر جمعیت با مساحتی معادل 1699379 (مترمربع) می باشد. قدمت این محله به1300  یا 1400 سال پیش بر می گردد که می توان گفت نیاوران غیر از اولین محلات این منطقه بوده می باشد . یکی از طوایف معروف نیاوران لاجوردی ها بودند که به دلیل قحطی در زمان جنگ جهانی اول از قم به این محل محاجرت نموده اند. اکنون محله نیاوران براساس تقسیمات شهرداری به محله ای واقع در ناحیه چهار منطقه یک که محدوده فعلی از شمال به ارتفاعات جمال آباد- شمال اردوگاه باهنر، از جنوب به خیابان شهید باهنر- خیابان شهید پور ابتهاج، از شرق به خیابان شهید زینعلی – میدان خیبر و از غرب به مسیل جمشیدیه منتهی می گردد. در بدو شکل گیری این محل هرسه قشر اعیان، متوسط و فقیر را در خود جای داده بود و اکنون نیز ساکنان آن افراد متوسط روبه بالا می باشند. پس از انقلاب جمعیت این محل بیشتر از قبل فزونی پیدا نمود و انقلاب را می توان تحولی برای محله نیاوران به حساب آورد.

3-5-18-1  اماکن شاخص محله نیاوران : 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1 ) اردوگاه شهید باهنر ( یکی از سازمان های ایمان محور منطقه 1 شهر تهران ) :

اردوگاه شهید باهنر با مساحت 200 هکتار و ظرفیت پذیرش خوابگاهی 1000 نفر، مکان مناسبی برای تربیت و پرورش نسل جوان در حوزه های دینی و قرآنی می باشد. و با در نظر داشتن برپایی اردوهایی تابستانی در این اردوگاه، تا حدود 4000 نفر هم می توان پوشش داد. ترویج فرهنگ دینی و قرآنی و تربیت اسلامی مهمترین مقوله تربیتی در نظام آموزش و پرورش می باشد. اجرای فعالیت های فرهنگی و کارهای پرورشی، تربیتی و دینی دانش آموزان در دوران پس از انقلاب در اردوگاه شهید باهنر بسیار چشمگیر می باشد. دو نوع اردو از سوی این اردوگاه برگزار می گردد: یک نوع اردو به صورت چند روزه و بیتونه هست که با برنامه ریزی، ارائه خدمات خوابگاهی، غذا، میدان های ورزشی و کلاس های آموزشی در اختیار دانش آموزان قرار        می گیرد. عمده اردوهای یک روزه را دانش آموزان تهرانی تشکیل می دهند و به ندرت از شهرستانها برای اردوی یک روزه اقدام می کنند. اردوهای دوروزه مخصوص دانش آموزان ابتدایی، دو روزه دانش آموزان راهنمایی و اردوهای دو روزه دانش آموزان دبیرستانی در این اردوگاه دایر می باشد. در اردوگاه محل استقرار دانش آموزان دختر و پسر به صورت جداگانه بوده و حتی پذیرایی کنندگان برحسب نوع جنس دختر و پسر انتخاب می شوند. شایان ذکر می باشد: 14 زمینه تربیتی برنامه ریزی شده که درحال تصویب می باشد و از نظر پرورش قابل توجه می باشد. برپایی اردو برای دانش آموزان بهترین فرصت برای ترویج فرهنگی دینی و پرورشی نسل جوان در عرصه قرآن می باشد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه