عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

محله چیذر :

محله ی چیذر که در دل منطقه ی 1 شهر تهران واقع شده می باشد، به دلیل وجود اماکن مذهبی زیاد از قدیم، بافت مذهبی داشته و این بافت را همچنان حفظ نموده می باشد. که مانند این اماکن مذهبی می توان به وجود دو امامزاده به نام های حضرت علی اکبر(ع) و حضرت اسماعیل(ع) ، وجود 64 شهید که از این محله در گلزار شهدا دفن شده اند و وجود حوزه علمیه چیذر تصریح نمود . از علت های شکل گیری این محله می توان وجود دو امام زاده و 2 قنات و خاک بسیار حاصلخیز آن تصریح نمود . محدوده ی این محل از شمال به خیابان فرمانیه، از شرق به کامرانیه، از جنوب به اتوبان صدر، بلوار قیطریه و میدان پیروز و از غرب به خیابان برایت، نعمتی و لاله می رسد.

محله چیذر آغاز چوذر(مانند زر) نام داشته و این نامگذاری به دلیل حاصلخیز بودن منطقه از نظر کشاورزی و وجود باغ های فراوان بوده می باشد و زندگی ساکنان چیذر از طریق کشاورزی، باغدارای و دامداری بوده می باشد. از آثار مهم برجایی مانده در این محله می توان به غارهای زیر زمینی (معروف به لو ) نیز تصریح نمود که گذشتگان ساکن در این محل برای فرار از حمله مغولان این مکانها را حفر کرده و در آن پناه می گرفتند و محل فعلی آن از مقابل مسجد قائم (عج) چیذر تا میدان حضرت امام زاده علی اکبر (ع ) می باشد . در این محله اکثریت ساکنین از نوادگان دو طایفه بوده اند یکی طایفه چیذری و دیگری طایفه هاشمی علیا که این طایفه به نسل حضرت امام زین العابدین (ع)متصل بودند . در محله چیذر پارک قیطریه فعلی به باغ قیطریه معروف بوده می باشد که در قدیم به اسم خانم اتابکی و سارم الدوله که از نوادگان شاهان قدیم اتابک اعظم بوده می باشد نامیده می شده و این پارک محل ییلاق این خاندان بوده می باشد که بعد از گذشت سالها و قرنها امروز به پارک قیطریه و محله قیطریه تبدیل شده می باشد. به لحاظ آماری نیز، این محله دارای مساحتی بالغ بر 870615 /1 کیلومتر مربع می باشد و 16024 نفر جمعیت دارد. و . دارای 3864 خانوار می باشد. جمعیت مردان محله 8050 و زنان آن 7974 نفر می باشد ( سند هویت محله چیذر ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد