تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

محله شهرک دانشگاه  :

محله شهرک دانشگاه از جدیدترین محلات منطقه 1 می باشد که تاریخچه خاصی از این محله وجود ندارد . این محله از شهرک اقدسیه، گل ها و دانشگاه تشکیل شده می باشد. که از نظر محدوده ی جغرافیایی از شمال به بیمارستان ارتش و خیابان صحرایی شرقی، از جنوب به اتوبان ارتش، از شرق به شهرک نفت و دیوار غربی دانشگاه پیام نور و از غرب به اتوبان امام علی (ع) منتهی می گردد . از نظر زمان شکل گیری می توان گفت که پروژه این شهرک در سال 1361 شروع به ساخت گردید و در سال 1362 مردم در آن مستقر شدند. زمین های این شهرک در واقع به عنوان معوض زمین های کارخانه سیمان به صاحبان زمین های کارخانه سیمان داده شده می باشد و پس از آن چند تعاونی در محل این شهرک شروع به ساخت و ساز نمودند که پس از اتمام کار ساخت وساز مردم در آن استقرار یافتند . این محله به دلیل تازه تاسیس بودن دستخوش تحول خاصی نبوده می باشد و از نظر ساختمان جمعیتی اهالی این محدوده در حدود 20 یا 30 درصدشان از اقوام لرهای بروجرد هستند که از نظر قشر بندی اجتماعی از طبقه متوسط می باشند. از خیابان های اصلی این محله می توان به بلوار اوشان، خیابان گلزار اول شرقی، خیابان احمدلو و خیابان دانشگاه تصریح نمود. دلیل نام گذاری این محله به علت وجود دانشگاه پیام نوری می باشد که در ابتدای ورودی شهرک قرار دارد ( سند هویت محله شهرک دانشگاه ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) . 

3-5-15-1 موارد قوت ، ضعف ، فرصت و تهدیدها در محله شهرک دانشگاه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

محله شهرک دانشگاه از طریق بلوار اوشان دسترسی به اتوبان ارتش و امام علی امکانپذیر می سازد و راه های گریز مناسبی به سمت شمال کشور و مرکز شهر فراهم می کند و از آنجایی که این محله تازه تأسیس می باشد و ساکنین آن از نقاط مختلف تهران و یا شهرهای مختلف به این محل مهاجرت کرده اند و آشنایی عمیقی با یکدیگر ندارند در نتیجه زمینه ارتکاب جرم هست. این شهرک دارای کتابخانه، روزنامه فروشی و بانک نیست و به نظر می رسد که یکی از معضلات محله شهرک دانشگاه باشد. یکی دیگر از نقاط ضعف این شهرک نداشتن مدرسه در مقاطع مختلف تحصیلی می باشد که به این دلیل دانش آموزان مجبور به تحصیل در مدارس بیرون از این محله هستند که ممکن می باشد در معرض آسیب های اجتماعی و مشکلاتی از این قبیل قرار بگیرند . شهرک دانشگاه دارای یک مرکز فرهنگی و دو مکان مذهبی می باشد که بصورت دولتی اداره می گردد و از نظر تفکیک جنسیتی عمومی می باشد. همچنین دارای 3پایگاه مقاومت بسیج می باشد که زیرگروه مراکز مراقبت از شهروندان می باشد که به صورت دولتی اداره می گردد. این محله دارای یک مهدکودک می باشد که بصورت دولتی اداره می گردد واز نظر تفکیک جنسیتی عمومی می باشد دفتر شورایاری محله زیرگروه مراکز مشارکت شهروندی می باشد که دولتی وعمومی می باشد. همچنین دارای یک پیش دبستانی دخترانه می باشد که بصورت خصوصی اداره می گردد. این محله دارای 4مرکز تفریحی می باشد شامل بصورت دولتی و عمومی می باشد. شهرک دانشگاه دارای 3مکان ورزشی می باشد که از این تعداد 2مرکز بصورت خصوصی اداره می گردد که یک مرکز بصورت عمومی و دیگری ویژه آقایان می باشد و یک مکان بصورت دولتی اداره    می گردد که آن نیز ویژه آقایان می باشد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه