عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

شاخص های محله اراج :

1 ) قنات اراج :

قنات اراج که در قسمت شمالی اراج می باشد از دیر باز باغات و زمینهای کشاورزی روستا را آبیاری        می کرده می باشد و یادگاری از گذشته می باشد که هنوز جاری می باشد .

2 ) طائفه های محله اراج :

عروجی یکی از طایفه ها ی اصلی این منطقه می باشد اما ازدیگر طایفه های روستا که در زمان های دور از لواسان “روستای آهار “به این منطقه مهاجرت نموده اند می توان طایفه سیفان را نام برد. همچنین از دیگر طایفه های روستا قیدی می باشد . در ضلع شرقی اراج محله قدیمی به نام “اکبر آباد “می باشد . نام این محله از نام شخصی به نام علی اکبر اثباتی گرفته شده می باشد و دلیل این نام گذاری این می باشد که این فرد اولین کسی بوده می باشد که از لواسان روستای “برگ جهان “به این منطقه مهاجرت نموده و مردم اراج به او “دایی علی اکبر” می گفتند . در ضلع شمالی اراج محله لارک و باغات گیلاس لارک واقع شده می باشد که در قدیم متعلق به “تیمسار رارفه” بوده می باشد که امروزه متاسفانه این منطقه به علت عدم توجه و رسیدگی و ساخت و ساز های بی رویه در حال نابودی می باشد . همچون دیگر روستاها ی شمیران روستای اراج نیز برای خود قبرستانی داشته می باشد که این قبرستان در ضلع شمال غربی و غرب این روستا قرار داشته می باشد که هم اکنون میدان اراج و بخشی از خیابان و همچنین دبیرستان رضایی راد در آن واقع شده می باشد .

3 ) مسجد جامع و جسینیه اراج :

یکی از اماکن مذهبی در محله ی اراج مسجد جامع اراج می باشد . این مسجد که در بافت سنتی محله در حوزه میدانگاهی اراج قرار دارد از قدمت قریب به 700 سال برخوردار می باشد . اهالی سالخورده ی این محله می گویند این مسجد از زمان مغول وجود داشته می باشد اما از تاریخ دقیق آن اطلاعی در دست نیست . این مسجد حدود بیست و پنج سال پیش با کمک مردمی و دولتی ساخته شده می باشد و به شکل کنونی درآمده می باشد و از زمینهای اطراف که گویا متعلق به سرهنگی بوده می باشد ،خریداری شده و به مسجد قدیمی اضافه شده می باشد . مساحت کنونی مسجد حدود 200 متر می باشد. دراین مسجد علاوه بر فعالیت های مذهبی ،فعالیت های دیگری نیز توسط انجمن های بومی انجام می شود. در قسمت پایین مسجد کانون علمی و فرهنگی می باشد که مرکز کامپیوتر ،کتابخانه در آنجا قرار دارد و دانش آموزان واهالی محل از آن بهره گیری می نمایند . بسیج خواهران و جلسات آنها نیز در کانون مسجد برگزار می گردد . پیش روی مسجد، حسینیه اراج قرار دارد که شامل سه طبقه می باشد و پایگاه بسیج محله در طبقه سوم قرار دارد . جلسات شورا یاری محله ی اراج نیز در جنب حسینیه برگزار می گردد . و از سال 1386 تا کنون فعالیت دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد