تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

) مراکز مذهبی و فرهنگی و درمانی :

مسجد قائم ، مسجد محمدیه ، امامزاده علی اکبر ، امامزاده اسماعیل ، تکیه قائم ، حسینیه قائم ، بسیج فتح المبین ، خیریه قائم ، بهزیستی چیذر ، مجتمع پزشکی آشنا ، داروخانه روناس ، خانه سلامت چیذر و…

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3-5-12-2 موارد فرصت و تهدید محله :

فرصت های این محله شامل مراکز مذهبی محله می باشد که به شدت عامل رونق محله شده و فرصت های بسیاری برای محله ایجاد کرده می باشد. اما تهدیدی که در این محله مشکل ایجاد کرده می باشد، وضعیت ترافیکی محله می باشد که خصوصا در میدان چیذر و امام زاده علی اکبر بخاطر نامتناسب بودن وضعیت خیابان، حمل و نقل را با معضلات زیادی روبرو کرده می باشد ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .

3 -5-13 محله ازگل :

این محله از قدیمی ترین محلات تهران می باشد و در حال حاضر دارای خصوصیتی انحصاری از منظر جغرافیایی می باشد و آن اتصال به بزرگراهها از چهار سمت می باشد. در حال حاضر پس از احداث بزرگراه- ها خیابان ازگل از شمال به بزرگراه ارتش و از جنوب به اتوبان شهید بابایی از غرب به اتوبان امام علی (ع) و از شرق به خیابان نیروی زمینی راه پیدا کرده می باشد ( نقشه شماره 16-3 ) . استاد نیاورانی کتابی درخصوص تاریخچه شمیرانات نوشته می باشد که وجود درختان زیاد گل در این محله را نتیجه نام گذاری این محل به نام ازگل حدس زده می باشد. در این محله سه طایفه ی بزگ ازگلی  طلوعی و رنجبریان وجود داشته که احتمالاً از سمت شمال کشور به این محل مهاجرت نموده اند و هم چنین تأثیر کشاورزان و باغداران را در به وجود آمدن این محله و ایجاد تغییر و تحولات درون محله ای نمی توان صرف نظر کرد . حمام ازگل که در حال حاضر جزء آثار باستانی بوده و در حال تخریب می باشد از یادگاری های دوران بسیار قدیم می باشد . در گذشته قناتی که از بالای ازگل از سمت کو هها سرازیر می شده از خیابان هاشم ازگلی به سمت پایین می آمده و به استخری که سرچشمه ی قنات ذرنا بوده می باشد وارد می شده می باشد .

محل کنونی این استخر در خیابان هاشم ازگلی نبش بن بست گل می باشد که اکنون پارک ازگل در آن واقع می باشد . بنابه گفته قدیمیان محله ازگل در گذشته از کوچه طلوعی تا میدان ازگل زمین های گندم بوده می باشد و اکثراً زمین های ازگل به صورت زمین های زراعی وبه صورت باغ بوده می باشد که اکنون نیز تعدادی از این باغها در محله هست . اما امروزه بسیاری از زمین های گندم به صورت خانه های مسکونی دیده   می گردد . در قدیم بیماری به اسم سالک در این محله وجود داشته که از آب آلوده ناشی می گردد که تلفات جانی بسیاری داشته در شرق میدان ازگل مسجدی وجود داشته که محل اطراق مسافران بوده و اصلی ترین خیابان ازگل نیز نامیده می شده می باشد ( سند هویت محله ازگل ، منطقه 1 شهر تهران ،1385  ) .

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد