تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

آب و هوای این محله تحت تاثیر عوامل جغرافیایی می باشد . شهرستان شمیران دارای 6 اقلیم آب و هوایی می باشد که ازگل در اقلیم نیمه خشک سرد (کم تر از 1620 متر ) می باشد . در کل این محله به علت داشتن باغها دارای هوای سرد نسبت به محلات دیگر می باشد که البته وجود همین باغها و جویبارها می باشد که هوای این منطقه را پاک و تمیز نموده می باشد .

اقتصاد محله ازگل در قدیم شامل : صنایع غذایی ، بافندگی ، دامداری وباغداری بوده می باشد . در گذشته محله ازگل تمام زمینها به صورت زراعی ، باغداری بوده می باشد . عمده محصولات باغی این محله عبارت بوده می باشد از : گیلاس، آلبالو، گردو، سیب که امروزه نیز باغهای متعددی از گیلاس و گردو نیازهای ساکنین را بر آورده می کند. در گذشته اکثر ساکنین محله ازگل به کار باغداری، کشاورزی و حتی دامداری می پرداختند امروزه اکثراً کاسب هستند و اکثر ساکنان این محله دارای وضع مالی مناسب رو به بالا هستند .

بعضی از مراکز درمانی بزرگ کشور در شهرستان شمیرانات واقع شده می باشد اما محله ازگل از امکانات بهداشتی و درمانی چندان مناسبی برخوردار نیست. هم اکنون در این محله یک مرکز بهداشت به اسم درمانگاه سیدالشهداء در 12 متری قائم روبروی برج اورانوس واقع می باشد و 2 داروخانه در این محله فعال می باشد .یک مرکز بهداشت به تازگی در کنار میوه و تره بار ازگل دایر شده می باشد اما این محله فاقد بیمارستان مجهز و درمانگاه شبانه روزی می باشد .

محله ازگل دارای 2 پارک بزرگ می باشد که خوشبختانه به وسایل ورزشی مجهز می باشد که بیشتر اوقات فراغت جوانان محله ازگل در پارک سپری می گردد. پارک ازگل در میدان ازگل واقع می باشد که در گذشته قناتی در آن جا بوده باشگاهی به نام باشگاه امیر در کوچه بیدستان دوم در سال 85 تاسیس گردید که مورد استقبال شهروندان محله ازگل و حتی محلات دیگر قرار گرفت به تازگی شهرداری منطقه در کوچه مدرسه سالن ورزشی بنا کرده می باشد که متاسفانه هنوز امکانات مناسبی برخوردار نیست . محله ازگل با اینکه زمین های بی مصرف و بهره گیری نشده فراوانی دارد اما هنوز فاقد زمین های ورزشی، فوتبال، ورزشگاه و مجموعه فرهنگی و ورزشی می باشد .

از مراکز آموزشی در محله ازگل می توان تعداد زیادی مراکز آموزشی در دور ههای مختلف از مقطع ابتدایی تا کنکور که معمولاً از امکانات مناسب و قابلیت علمی بالایی برخوردارند مانند مدرسه تقوی نیا که توسط خیر مدرسه سازی به نام مرحوم سید رضا تقوی نیا در سال 81 می توان نام برد. مرحوم رضا تقوی نیا یکی از خیرین مدرسه ساز محله ازگل بوده که 2 باب مدرسه از خود به جای گذاشته می باشد. این مدرسه با اهدا 4000 متر مربع زمین از املاک مرحوم به دو پروژه آموزشی 28 کلاسه دخترانه تبدیل شده می باشد مدرسه تقوی نیا در کوچه بیدستان دوم واقع می باشد . در کوچه مدرسه دبستان پسرانه احمد ناصری که از قدمت بالایی برخوردار می باشد فرسوده شده می باشد و سال1390 شهرداری تصمیم به تخریب این دبستان گرفته می باشد .

یکی از مراکز مذهبی ازگل که تأثیر عمد هایی در همبستگی ساکنین این محله دارد مسجد ازگل می باشد . این مسجد خیابان هاشم ازگلی  کوچه احمد ازگلی واقع شده که جشن ها  اعیاد ، مراسم ، سوگواری ها در مسجد جامع ازگل تشکیل می گردد حتی امروزه کلاس های زبان، کامپیوتر، خیاطی برای بانوان در طبقه دوم مسجد برگزار می گردد. با در نظر داشتن ساختار کوهستانی و ویژگی خاص محله ازگل این محل در قدیم به عنوان پناهگاه و مامنی مطمئن در مواقع شورشها، جنگها و آشوبها نگریسته می شده اکنون نیز بسیاری از ساکنین محله ازگل دارای اعتقادات راسخ و قوی هستند .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد