تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

این محله طبق سرشماری سال 1385 ، دارای 7433 نفر جمعیت و مساحت آن 1373814 مترمربع      می باشد. با در نظر داشتن قدمت تاریخی جماران این منطقه حتی تا به امروز بخشی از هویت تاریخی خود را حفظ کرده و کماکان می توان خانه های قدیمی کاهگلی با سقف های چوبی و کوچه های تنگ و باریک و پیچ در پیچ را در آن نظاره نمود. گرچه در سالهای اخیر این محله نیز از هجوم بی امان ساخت و ساز ها مصون نمانده و تعدادی از خانه های قدیمی و باغ های مصفّای آن تخریب و به آپارتمان تبدیل شده اند. ساکنین قدیمی این محل که در مرکز محله زندگی می کنند در گذشته همگی به صورت قومی بوده و در حال حاضر نیز نیمی از ساکنین آن با یکدیگر قوم و خویشند. بیشتر آنها با فامیل عرفانی، عرفاتی و شیرازی شناخته می شوند.شیرازی ها در شرق این محله دارای حسینیه ای به نام حسینیه شیرازی ها می باشند. ده جماران نیز مانند تمام دهات کشور به محله بالا و پایین تقسیم می شده می باشد که وجود دو مسجد یکی در مرکز ده و دیگری در قسمت حصارک می تواند این مسئله را تأیید کند. مردم جماران در گذشته از یک حمام قدیمی و آب انبار های درون خانه ها و قنات های فراوان و پر آب موجود در محله بهره گیری می کردند که حمام قدیمی و تاریخی جماران در کوچه حمام در سال های 60 تخریب (البته هنوز این کوچه به این نام خوانده می گردد) و به جای آن حمام جدیدی در کوچه هاشمی ساخته گردید. از معابر اصلی جماران می توان به خیابان باهنر و خیابان جماران تصریح نمود. از تحولات مهم این محل که باعث رشد جمعیت و شهرت این محله گردید می توان به انقلاب اسلامی و مهم تر از آن ساکن شدن رهبر معظم انقلاب امام خمینی (ره ) در سال 1359 در این محل تصریح نمود ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .

3-5-17-1 اماکن شاخص محله جماران:

1 ) بیمارستان بقیه الله :

احداث بیمارستان بقیه اللّه (عج) جماران، از خدمات حاج احمدآقا خمینی رحمه الله بود که بدون اطلاع حضرت امام رحمه الله بنا گردید.تا زمان حیات امام خمینی این بیمارستان تنها مرکزی درمانی برای ایشان بود و بعد از رحلت امام بیمارستان به بیمارستان تخصصی قلب تغییر یافته و به شکل فعلی درآمد. بیمارستان تخصصی قلب وابسته به بیمارستان بقیه الله (ص) که در کنار حسینیه جماران واقع می باشد، مهمترین مرکز درمانی جماران می باشد که اکنون نیز به عموم مردم خدمات ارائه می دهد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد