شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

مسجد جامع جماران :

مسجد جامع جماران که که قدمتی چند صد ساله دارد در کوچه نیایش و در مرکز محله واقع شده می باشد مساحت آن در حدود 900 متر مربع بوده که در دهه های قبل دوباره بازسازی و تعمیر شده می باشد.درخت قدیمی جماران در کنار این مسجد قرار دارد .

3 ) حسینیه و تکیه جماران ( یکی از سازمان های ایمان محور درمنطقه 1شهر تهران ) :

حسینیه جماران دارای دو تکیه قدیمی و یک حسینیه جدید التأسیس می باشد، تکیه بالا که در حال حاضر بانام حسینیه امام خمینی(ره) نیز شناخته می گردد بنایی دو طبقه و به مساحت 800 متر مربع می باشد و تاریخ ساخت آن به سال 1232 هجری شمسی می رسد. مرحوم سید ابراهیم جمارانی آن را وقف کرده و در سال 1355 هجری شمسی توسط اهالی بازسازی شده می باشد و پس از آن این حسینیه در سال 1359 از طرف حجت السلام امام جمارانی در اختیار امام خمینی(ره) قرار گرفت. تکیه پایین نیز از قدمت بالایی برخوردار می باشد و در سال1384  بازسازی شده می باشد. حسینیه جدید که به نام حسینیه شماره 2 معروف می باشد در سال 1370 احداث گردید .

4 ) خانه امام خمینی ( ره ) :

خانه امام خمینی (ره ) به مساحت 300 مترمربع ( 150 متر خانه و 150 متر حیاط ) در یک طبقه پشت حسینیه جماران واقع می باشد . این خانه توسط حجت الاسلام امامی جمارانی به امام اجاره داده گردید و ایشان ماهانه مبلغی (حدود 80000 ریال ) به ایشان اجاره می دادند. پس از استقرار امام در این خانه، به دلیل سهولت رفت و آمد ایشان به حسینی ه، راهروی موقتی میان خانه و بالکن حسینیه ساخته گردید. هم اکنون این خانه با نگه داشتن وسایل شخصی امام خمینی (ره ) تبدیل به موزه شده می باشد .

5 ) پارک جمشیدیه :

بوستان جمشیدیه از زیباترین و دیدنی ترین بوستانهای تهران بزرگ می باشد که در سال 1356 با مساحتی حدود 10 هکتار در انتهای خیابان شهید باهنر، انتهای خیابان جمشیدیه ساخته شده و از شمال به کوه کُلَک چال، از جنوب به باغ دولّو، از شرق به خیابان جمشیدیه و از غرب به جاده کلک چال محدود می باشد. از ویژگی های این پارک، دریاچه، آبشار مجاور و نیز آبنماهای سنگی می باشد که جلوه ای خاص دارند. این پارک در ابتدای مسیر اصلی صعود به پناهگاه کل کچال قرار دارد. پارک جمشیدیه در قبل از انقلاب اسلامی عمومی نبوده و پس از انقلاب تا حیات امام خمینی(ره) به جهت مسائل امنیتی تنها برای بهره گیری مردم محلی بود . اما در حال حاضر بهره گیری از این پارک برای عموم مردم آزاد می باشد.در این پارک آموزش گل و گیاه و نگارخانه جمشیدیه نیز قرار دارد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه