عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

محله دزاشیب :

 محله دزاشیب با مساحتی معادل 1721887 متر مربع واقع در ناحیه چهار منطقه یک شهرداری تهران    می باشد. محدوده فعلی این محله از شمال به خیابان شهید باهنر، از جنوب به خیابان دزاشیب- خیابان لواسانی (کامرانیه غربی)، از شرق به خیابان شهید بازدار (کامرانیه شمالی) و از غرب به سه راه نیاوران و خیابان دزاشیب منتهی می گردد. محله دزاشیب، یکی از محله های قدیمی شمیران می باشد که در کتاب های جغرافیایی قدیم به نام ده قصران، دزاشیب و یا دراه شیب از آن یاد شده می باشد، در روایتی دیگران را دزاشیب به معنی قلعه گود و پایین گفته اند.(جغرافیای تاریخی شمیران) در ارتباط با محدوده زمانی شکل گیری این منطقه میتوان گفت که حدود 400 سال پیش به وجودآمده می باشد. شکل گیری این محله مانند بسیاری از محلات منطقه به دلیل اجتماع کشاورزان و دادمداران در این محل بوده می باشد. دو برادر به نام های قاسم و عباس که بعدها به فامیل های قاسمی و عباسی مبدل شدند از اولین افرادی هستند که در این محل ساکن شدند این دو برادر از سمت مازندران به این محل آمده بودند که آغاز در قیطریه سکنی گزیدند و سپس به دلیل سیل گیر بودن قیطریه به دزاشیب نقل مکان کردند و قیطریه و زمینهای آن را به عنوان زمین های کشاورزیشان مورد بهره گیری قرار دادند. این محله در آغاز به محله حکمت و دزاشیب معروف بوده می باشد و به دلیل قدمت بسیار بالای آن و فرهنگ غنی ساکنین آن مهاجرتی از آن صورت نگرفته و مراکز خدماتی و بهداشتی آن با افزایش جمعیت افزایش یافته که این موجب گردیده محله در مرزبندی جدید به دو محله تبدیل گردد ( سند هویت محله دزاشیب ، منطقه 1 شهر تهران ،1385 ) .

از دیگر مکان های مهم و قدیمی و معروف دزاشیب به تکیه دزاشیب، به نام تکیه سیدالشهدا ، می توان تصریح نمود که، با مساحت 400 متر مربع ، قدمتی 250 ساله دارد. این تکیه که دیوارهای کاهگلی و ستون های چوبی آن هنوز باقی مانده اس ت، قبلاً سقف چادری داشت و بعدها به شیروانی تبدیل گردید. تکیه دزاشیب که از قدیمی ترین تکایای تهران می باشد نیز هنوز در مراسم مذهبی فعالیت دارد. مسجد آقاشیخ علی، با قدمت بیش از 200 سال و مساحت 60 متر مربع، که درسال 1372 ، بازسازی شده می باشد ، مانند مساجد قدیمی دزاشیب به حساب می آید. حاج شیخ علی شریعتمدار، عالم روحانی و فرزند حاج ملامحمد جعفر استرآبادی ، از علمای زمان ناصرالدین شاه بود که به علت مخالفت با ناصرالدین شاه به آمل تبعید گردید. او فردی مقتدر بود و اطلاعاتی از دانش داش ت. وی صاحب چند اختراع، از قبیل ساعتی با دزدگیر و نیز تفنگ ته پر، می باشد . همچنین فردی صاحب فتوا در این منطقه بوده می باشد . مسجد عمر رمضون، با مساحت 120 متر مربع ، واقع در خیابان بوعلی (شهید کریمی )؛ نبش خیابان شهید سلیمی می باشد ، که قدمت آن به 200 سال پیش و زمان ناصرالدین شاه می رسد. هم اکنون از این مسجد در مراسم عزاداری بهره گیری می گردد اما نماز جماعت در آن برگزار نمی گردد. قدمت حمام بوعلی، با مساحت حدود 40 متر مربع، به 150 سال پیش برمی گردد . حمام فقط شامل یک خزینه و دوش بوده می باشد ، اما اکنون خزینه بازسازی شده و یک حمام عمومی نیز در آن ساخته شده می باشد . از مهم ترین مناطق دزاشیب ، کوچه سبزه میدان متصل به باغ فخرالملک اردلان می باشد . کوچه قورباغه (فلاح ) نیز از دیگر گذرها می باشد . علت نا م گذاری وجود استخر و باتلاقی بوده که قورباغه فراوان داشته می باشد . نام گذاری کوچه لَشان نیز،که به سرآسیاب دزاشیب معروف بوده می باشد ، به خاطر زمین های لش (آب دار و باتلاقی ) بوده و چاه در یک یا دو متری آن به آب می رسیده می باشد .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد