تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

محله شهرک نفت :

شهرک نفت در شمالی شرقی کلان شهر تهران، در شمال اتوبان ارتش و از شرق به شهرک محلاتی از غرب به شهرک دانشگاه و از شمال به شهرک صدف و دامن ههای کوه البرز منتهی می گردد. محله ها شهرک های نفت، البرز، صدف، آفتاب مهتاب را در بر می گیرد . در زمینهای محله نفت باقلا کشت می شده می باشد. بنیان گذار این شهرک شرکت نفت بوده که از سال 1360 تا 1364 ساخت آن به طول انجامید. از سال 64 به بعد بتدریج کارکنان شرکت نفت شروع به سکونت کردند ( سند هویت محله شهرک نفت ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385) .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در ابتدای ساخت ساز، محله از کارگران و کارمندان صنایع الکترونیک، کارگران سیمان البرز ری، شرکت نفت تشکیل گردید که به مرور زمان این بافت تغییر کرده و در حال حاضر علاوه بر بافت جمعیتی فوق با خرید و فروش املاک توسط افراد متفرقه این بافت تا حدود زیادی تغییر یافته می باشد . با ورود به محله نفت ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور نگاه هر رهگذر تازه وارد را به خود جلب می کند . ساختمانی لانه زنبوری شکل که با نمایی آجری و سقف های آبی رنگ طرحی خاص و کاملا منحصر به فرد به این مجموعه دانشگاهی داده می باشد که این ساختمان از قبل انقلاب و در آن وقت خارج از شهر و اطراف آن همه زمین های کشاورزی بوده، ساخته شده می باشد. این بنا در سال 1350 ساخته و از سال 1367 به عنوان دفتر مرکزی دانشگاه پیام نور مورد بهره برداری قرار گرفته می باشد. ساختمان صرفاً اداری و محل کار کارکنان و کادر اداری دانشگاه می باشد و کارهای مرتبط به دانشجویان، امور فارغ التحصیلان در تمامی مقاطع تحصیلی در این ساختمان انجام می گردد. همچنین مقبره سه شهید گمنام جنگ تحمیلی نیز در محوطه دانشگاه هست که در روزهای پنجشنبه از ساعت 14 الی 20 زیارت مقبره شهدا برای عموم آزاد می باشد. با در نظر داشتن رفت و آمد پرسنل و کارکنان دانشگاه و همچنین مراجعه ارباب رجوع در بعضی از روزها به این دانشگاه جایگاه پل عابر پیاده در ورودی شهرک و روبه روی دانشگاه بسیار مهم می باشد که در حال حاضر به دلیل احداث خط 3 مترو مسدود می باشد و رفت و آمد برای ساکنین محله و مراجعه کنندگان مشکل شده می باشد که امید می باشد در کوتاهترین زمان ممکن اتمام و در جهت رفاه بیشتر افراد محله مورد بهره برداری قرار گیرد. وجود بانک پاسارگاد و موسسه مالی اعتباری عسگریه در لاین کناری اتوبان ارتش، بانک تجارت در خیابان نخل و همچنین بانک صادرات و پارسیان در نزدیکی شهرک امکان دسترسی ساکنین را برای انجام امور بانکی آسان کرده و نیاز به رفت و آمد بدین مقصود را تا حدودی کاهش داده می باشد. هنوز دیوارهای دانشگاه تمام نشده می باشد که با طی مسافتی حدود 2 کیلومتر به سمت شمال شهرک و چشم اندازی به سوی دامنه های البرز به باشگاه و چاپخانه دیپلماتیک وزارت امور خارجه که در سال 1360 (درزمان وزارت آقای دکتر ولایتی) احداث گردید می رسیم. این مجموعه سرسبز شامل تالار، اماکن ورزشی تفریحی، سالن پذیرایی مجلل به نام آبگینه می باشد که در قسمت شرقی این مجموعه قرار دارد. پذیرایی از بزرگان و افراد شاخص، سفراء، مهمانان خارجی و برگزاری جشن ها، ولیمه ها، دعوت از بزرگان در این مکان بسیار مجلل برگزار می گردد. در قسمت غربی محوطه مرکز چاپ و نشر وزارت امور خارجه قرار دارد که ساختمان اصلی چاپ و نشر وزارت خارجه می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه