تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

محله کاشانک :

کاشانک در منطقه 1، ناحیه 5 شهرداری تهران واقع شده می باشد و از نظر جایگاه جغرافیایی از شمال به ارتفاعات البرز، از جنوب به میدان نوبنیاد و فرمانیه از غرب به نیاوران و محله حصار بوعلی و از شرق به منطقه دارآباد ختم می گردد.

به لحاظ پیشینه تاریخی به زمان ناصرالدین شاه برمی گردد که این منطقه به شکل باغات سرسبز بوده و یکی از بانوان سوگلی ناصرالدین شاه به نام انی سالدوله حکمرانی کاشان را از شاه طلب می کند و شاه در عوض شش دانگ کاشانک را به وی پی شکش می کند و به همین دلیل این نام را بر کاشانک نهاده اند (کاشان کوچک) دو طایفه اصلی این محله که جزء بنیانگذاران محله کاشانک هستند عبارتند از یکی طایفه طائی که در حدود 200 سال پیش از سمت قرچک و ورامین به این محله مهاجرت نموده و دیگری طایفه ای به نام امینیان که چند سال بعد از طائی ها آنان نیز از سمت قرچک و ورامین به کاشانک فعلی مهاجرت کردند و دوطایفه ناطقیان و خیری که در حدود 100 سال بعد از لواسان به کاشانک کوچ کردند . مهاجرینی که عامل شکل گیری این محله بودند اقوام فقیری بودند که در تپه های کاشانک سکونت گزیدند و رفته رفته به سمت ثروتمندی پیش رفتند ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .

به لحاظ ابنیه های تاریخی مساجد مختلف و قنات های متعددی در منطقه موجود می باشد و مانند یک قبرستان که مربوط به سیصد سال پیش می باشد که در خیابان چهاردهم آجودانیه واقع می باشد. از قنات های منطقه می توان به قنات های رحمان آباد که در ارتفاعات رحمان آباد واقع می باشد، قنات استخر که در نزدیکی مسجد ولیعصر واقع می باشد که البته این قنات در حال بهره برداری می باشد و برای شرب فضای سبز منطقه بهره برداری می گردد و قنات جوز درختک و قنات مدرسه خان سفید تصریح نمود. از نمادهای ارزنده و جاذبه های بی نظیر منطقه می توان به چنار مسجد ولیعصر تصریح نمود. قدمت این درخت به 500 تا 600 سال قبل برمی گردد و قطر آن در حدود 3 متر می باشد و داخل آن به شکل یک اطاقک زیبا چشم نوازی می کند. به لحاظ جمعیتی کاشانک در حدود 30000 خانوار در خود جای داده می باشد. که به لحاظ اقتصادی این خانوارها در 2 طبقه کاملاً متفاوت قرار دارند که طبقه مستضعف منطقه در قسمت تپه کاشانک ساکن هستند و در حدود 262 باب از خانه های این منطقه فاقد سند مسکونی می باشد و این منطقه به لحاظ امکانات فرهنگی و عمرانی دچار صفوف مختلفی استمساحت کاشانک براساس آخرین مرزبندی که در سال 87 انجام شده می باشد ( 2482565 ) کیلومترمربع تخمین زده شده می باشد. از حیث فرهنگی دو مؤسسه (دایره المعارف بزرگ فارسی) و (مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران) پتانسیل فرهنگی خوبی را برای منطقه رقم زده اند. همچنین سرای محله کاشانک که از سال 87 شروع به کار کرده می باشد با اجرای کلاس های آموزشی مختلف در ارتقاء سطح فرهنگی منطقه تأثیر بسزایی داشته می باشد. از لحاظ عمرانی فعالیت های در خور تحسین در منطقه انجام شده می باشد مانند احیای پارک رحمان آباد. در این منطقه آلونک هایی وجود داشت که باعث زننده بودن منظر شهری بود و مانند باعث فرسایش خاک شده بود. لذا شهرداری منطقه در دو فاز مختلف برای حفظ طبیعت ارتفاعات تهران کاربری فضای سبز را در این محل در دست اجرا دارد و همچنین اتفاق خوب دیگر آن که در این منطقه نخستین ساختمان انرژی در حال احداث می باشد. هدف از ساخت این بنا نمایش آن و آموزش شهروندی در به کارگیری انرژی های تجدیدپذیر بوده می باشد. کاربری این ساختمان که مالکیت دولتی دارد برای بهره گیری علمی و آموزشی می باشد. شهروندان در این مکان ضمن آشنایی با روش های جدید تأمین انرژی های تجدیدپذیر و جایگزین از راه های هدر رفت انرژی آگاه شده و راه های مقابله با آن را می آموزند. از عناصر ساخت مجموعه می توان به آبگرمکن های خورشیدی، پانل ها و کلکتورهای خورشیدی، عایق بندی ساختمان که دیوارهای این بنا از کاه فشرده بود که از بیرون عایق شده می باشد و کمترین سرما و گرما به ساختمان نفوذ نمی کند و همینطور تجهیزات ذخیره آب تصریح نمود. از مراکز مهم دیگر منطقه می توان شورایاری کاشانک را نام برد که با تشریک مساعی با شهرداری منطقه در بالا بردن سطح فرهنگی و اجتماعی و عمرانی منطقه فعالیتهای خوبی داشته می باشد. به لحاظ دیپلماتیک چندین سفارت در منطقه هست.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه