تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

 

با گسترش تحولات مدیریتی جهانی در یک قرن اخیر ، سازمان ها در ابعاد مختلف به ارائه خدمات اجتماعی و تولید کالاها می پردازند. از طرفی مفهوم توسعه طی دوران مختلف دچار تحولات گوناگون شده می باشد. آن چیز که می توان به عنوان یک فرض اثبات شده در تمامی این تطورات مفهومی در نظر داشت، این می باشد که دستیابی به توسعه تنها به وسیله دولت ، ناممکن می باشد . به سخن دیگر، تا زمانی که مشارکت مردمی در قالب سازمان وجود نداشته باشد، توسعه ابتر می ماند. به گونه کلی، در هر کشوری ، سازمان ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند : سازمان دولتی ؛ سازمان خصوصی( شرکت خصوصی یا بنگاه ) و سازمان های غیر دولتی ( مردم نهاد ، غیر انتفاعی، بخش سوم ، تعاونی و… ). آن چیز که می تواند توسعه متوازن در جامعه را تضمین کند ، رشد متناسب مجموعه نهادهای یاد شده برای حل معضلات جامعه می باشد. به طوری که در بسیاری از جوامع اشتیاق فزاینده ای از جانب مردم برای حضور در تدارک خدمات اجتماعی به وجودآمده می باشد .

یکی از مصادیق این اشتیاق فزاینده ، سازمان هایی هستند که با عنوان سازمان های ایمان محور[1] یا سازمان های مذهبی[2] شناخته می شوند. این گونه سازمان ها که با محوریت ایمان به فعالیت می پردازند، هم اکنون دارای میلیون ها عضو در سراسر جهان هستند و انبوهی از خدمات اجتماعی را ارائه می دهند . امروزه با گسترش و غلبه فرایندهای جهانی شدن در شهرهای جهان، می توان شاهد ایجاد و توسعه مراکز و نهادهای خودجوش و درونزایی بود که ماهیت های گوناگونی دارند. دسته ای از این نهادها، دارای ماهیت مذهبی-فرهنگی(ملیتی) هستند که به ارائه انواع خدمات و فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در این شهرها مشغول هستند. هر کدام از گروههای مذهبی اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی و ادیان شرقی در این تشکل های نهادی گردآمده اند و غالبا فعالیت های گسترده ای در این شهرها دارند بگونه ای که جزئی از پیکره اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این شهرها به حساب می آیند ( فنی ، زهره ، 1391 ، 3 ) . با وجود این تاکنون ادبیات علمی دقیق و مشخصی درمورد این سازمان ها ایجاد نشده می باشد. پس باتوجه به تمایلات گسترده جهانی در این زمینه و عضویت انبوهی از افراد علاقه مند در این سازمان ها ، لازم می باشد تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد و پشتوانه های عمیق علمی به طرفداری از این سازمان ها بپردازند. سازمان های اجتماع محور نیز که به صورت غیر انتفاعی ، داوطلبانه و خود اتکا از نظر مالی هستند، به ارائه خدمات اجتماعی در یک اجتماع محلی واحد می پردازند.از گونه های بارز این گونه سازمان ها می توان به سازمان های ایمان محور تصریح نمود که علاوه بر دارا بودن ویژگی های ذکر گردیده برای سازمان های اجتماع محور ، از ویژگی بارز دیگری به نام « ایمان » بهره می گیرند . ( فقیهی رضایی ، رضا ، 1387 ، 16 ) .

[1] Faith based organization

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[2] Religious organization

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه