عنوان کامل پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

پیشینه سازمان های ایمان محور محله ای  در غرب  ( مطالعه موردی :  کشور کانادا)  :(History of faith- based orgonizations inwest case study: country canada)   

شاید نتوان به روشنی اولین سازمان های ایمان محور را در تاریخ بشر شناسایی نمود ، اما می توان گفت از زمانی که دین در زندگی جوامع  وارد شده ، وجود چنین سارمان هایی دور از ذهن به نظر نمی رسد . از آنجا ، که یکی از ارکان همه ادیان الهی ، نوع  دوستی و کمک های بشر دوستانه می باشد، بدیهی می باشد که با ظهور دین در عرصه اجتماعی جوامع گروه ها یا سازمان هایی برای پاسخ به دعوت خداوند شکل بگیرند. چنان که والاس[1] اظهار می کند به گونه تاریخی سازمان های ایمان محور حجم زیادی از نیرو های داوطلبانه اجتماعی ملت ها را در طولانی مدت فراهم کرده اند . از این رو در این جا   لازم می باشد به  تاریخچه این سازمان ها بر اساس شواهد تاریخی پرداخته گردد .

پارکز[2] (2002 ) پس از یک مطالعه جامع از تاریخچه این گونه سازمان ها چنین اظهار می کند : مطالعه تاریخی سازمان های ایمان محور برای درک این که چگونه امروزه این سازمان ها به سازمان هایی شناخته شده برای بیشتر مردم تبدیل شده اند، مفید می باشد. سازمان های ایمان محور در کارهایی بشر دوستانه به یک شکل یا اشکال مختلف ، برای قرن ها درگیر شده اند.کارهای بشر دوستانه به فعالیت هایی اطلاق می شوند که خدمات یا کمک هایی داوطلبانه به افرادی غیر از افراد خانواده ارائه می گردد . (,25 ( Feieman ,1998 این شامل اختصاص زمان ، کار و پول می گردد. در دوره های قرون وسطی ، سنت آگوستین[3] پیشنهاد نمود که همه روابط بشری بایستی بر اساس کارهای خیریه و نیکوکارانه پایه ریزی گردد . یک سازمان کاتولیک که با نام  « خواهران ارسولین » شناخته شده در سال 1727م ، شروع به ایجاد یتیم خانه و خانه های خیابانی در نیواورلئان نمود ( Anderson , G. 2003   ) . اقدام معامله به مثل و مراقبت از کسانی که از قوم ، قبیله ، اقوام و خانواده خویش جا مانده اند به کارهای بشر دوستانه بسیار شبیه می باشد و به قبیله های پیش از خط در آفریقا و آمریکای شمالی بر می گردد . بر مبنای این مفهوم ، اعضای جامعه به افرادی که نیازهای درمانی ، جسمی یا عاطفی داشتند با کمک کردن به آن ها و دریافت چیزی در ازای آن ، یاری می داده اند . رشد سازمان های ایمان محور در آمریکا با نخستین مستعمره های نیوانگلند[4] آغاز گردید. جان وینتروپ[5] حاکم مستعمره ماساچوست در دهه 1600م ، به مستعمره نشینان گفت که تنها راهی که آن ها می توانند پیشرفت کنند این می باشد که با هم کار کنند و با هم رنج ببرند . همیشه قبل از خود به فکر اجتماع و کمیته های خود باشند . چیزی که او در پی تشریح آن بود ، نیاز مردم برای انجام اقدامات داوطلیانه برای کالای عمومی بود، که کاملاً با تعریف کارهای بشر دوستانه مطابقت دارد . البته ، انگیزش و پاداش برای چنین رفتاری در اعتقادات مذهبی جامعه ریشه دارد . تینمن[6] ( 2000 ) اظهار می کند که درجوامع استعماری نخستین ، شبکه هایی رسمی از دوستان و خانواده  ابزاری ابتدایی برای مراقبت از بیماران و تهیدستان بودند (,34  (Jeavons, 1998.

[1] Wallace

[2] Parks

[3] Sant Agostin

[4] New england

[5] John winthrop

[6] Thiemann

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه