تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

محله شهرک شهید محلاتی در سال 1372 در محدوده شمیرانات به وجودآمده که از سمت شمال به ارتفاعات قائم، از جنوب به اتوبان ارتش، از سمت شرق به بلوار قائم (عج) و از سمت غرب به خیابان وزارت امور خارجه و خیابان نخل شرقی منتهی می گردد. در آخرین مرزبندی که در مرداد سال 1387 انجام گردید، مساحت محله 1909455 متر مربع می باشد. در مورد چگونگی به وجودآمدن این محله می توان گفت که تمامی زمین های این محله باغ بزرگی بوده که متعلق به شخصی بهایی بوده می باشد و پس از انقلاب و فرار وی از ایران به دستور امام خمینی (ره) این باغ تفکیک و به خانواده های سپاهی واگذار گردید که هنوز دیواره های آن باغ در اطراف محله به چشم می خورد و آن دیواره ها در واقع مرز محله را نشان می دهند. ساکنین این محله افراد سپاهی، خانواده شهدا و جانبازان هستند. در حال حاضر اهالی این محل تا فاز 2 همه سپاهی هستند و از فاز 3 به بعدتقریبا همه املاک را افراد غیر سپاهی خریداری کرده اند که در مجموع از نظر مادی اهالی این محله متوسط رو به بالا هستند. محله شهرک قائم در مجاورت شهرک شهید محلاتی و سوهانک قرار دارد.تقریبا تمام اهالی و ساکنان این محله افراد نظامی و ارتشی هستند که از طریق تعاونی ارتش خانه هایشان به آنها واگذار شده می باشد. در حال حاضر شهرک شامل 2 فاز می باشد. و در ارتفاع نسبتا بالایی از سطح زمین قرار دارد. از لحاظ آب و هوایی و چشم انداز جایگاه بسیار خوب و زیبایی دارد و افراد و گردشگران بسیاری را جذب خود کرده می باشد. در میان ساکنان این محله مقام های لشکری و کشوری و شخصیت های مذهبی نیز وجود دارند. که به نوبه خود باعث برجستگی و منحصر به فرد شدن این محله شده می باشد ( سند هویت محله شهرک محلاتی ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .

3-5-14-1 ویژگی های اجتماعی ، اقتصادی وفرهنگی و کالبدی محله شهرک محلاتی :

این محله شامل 2 شهرک مجزا می باشد. اما در بعضی ویژگی ها مانند مقوله های فرهنگی و مذهبی دارای مشابهت هایی هستند. وجود تکایا و حسینیه ها و برگزاری مراسم های مذهبی یکی از این ویژگی هاست. در سال 78 از طرف مردم محله درخواست تدفین شهدا در سطح محله به دولت داده گردید و در همان سال اولین شهدای گمنام در سطح تهران در این محله دفن شدند و مقبره الشهدا شهرک شهید محلاتی بدین شکل بنا گردید.در مقبره الشهدا مزار روحانی گرانقدری به چشم می خورد که خدمات زیادی را به مردم محله و کشور ارائه داشته اند این روحانی حاج آقا اسکندری مسئول فرهنگی سپاه و امام جماعت مسجد انصار شهرک شهید محلاتی بودند که در سال 1380 در حین ماموریت به علت تصادف به درجه رفیع شهادت نایل آمدند. در سطح محله بعضی افراد به صورت گروه های اثرگذار و فعال و به صورت خودجوش به انجام فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و مذهبی مشغول هستند. این افراد به برگزاری و برپایی مراسم های مذهبی در مناسبت های مختلف و جذب تعداد زیادی از جوانان و دادن آموز شهای دینی به آنان، همچنین انجام امورخیریه و کمک به نیازمندان محله در حد توان مشغول هستند. در بخش دیگری به فعالیت هایی همچون انجام امور محله که از طریق شورایاری قابل پیگیری و انجام می باشد، کمک به جوانان محل در زمینه معضلات تحصیلی، تعامل با ساکنان محله و برنامه ریزی مستمر در خصوص حل معضلات ساکنان از طریق شورایاری، حل اختلافات درون محله ای، می پردازند. همچنین بعضی افراد با در نظر داشتن نیاز محله در فعالیت هایی همچون ساخت مسجد، یا در بخش های زیربنایی مانند آبرسانی به محله، و ساماندهی و ساخت مسیر فاضلاب محله، همیاری برای ساخت مدرسه، ورزشگاه و فعالیت در شورایاری محله مشارکت دارند . یک نکته جالب و این که زنان هم در این محله با در نظر داشتن توانایی های خود در فعالیت هایی همچون برگزاری جلسات مذهبی(تفسیر، احکام و…)، تهیه جهیزیه برای نوعروسان، جمع آوری کمک های مردمی برای نیازمندان و خانواده های بی سرپرست مشارکت دارند. از دیگر فعالیت هایی که در این محله صورت  می گیرد، برگزاری نمایشگاه های مختلف می باشد، همچون نمایشگاه غذا و….اختصار اینکه مشارکت توسط ساکنان محله نشان دهنده تمایل آنان به رشد و شکوفایی و رفع معضلات و کمبودها در سطح محله م یباشد و مشارکت افراد بخشی از سرمایه اجتماعی به شمار می رود و در جوامع امروزی ارزش والایی دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه