شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

اماکن و مشاهیر خاص محله :

از بناهای عمومی آن دوران به یک گرمابه در محله که اکنون متروکه می باشد و یک تکیه که هنوز استوار و فعال می باشد می توان تصریح نمود و نیز از زیباترین و جالب ترین آثار باقی مانده از گذشته در این محل، یخچال طبیعی محمدیه می باشد. این یخچال زیر زمینی به ارتفاع 15 متر در زیر زمین می باشد که زمستان ها آب را داخل زیر زمین می بستند و تابستان یخ از آن استخراج می کردند.این یخچال هم اکنون در خیابان بوعلی، جنب ورزشگاه قیطریه می باشد.نکته جالب این می باشد که هنوز هم قابل بهره گیری بوده یخ تولید      می کند . مدرسه مهدیه واقع در چهاراه اسدی نیز یادگار دوران قدیم می باشد که زمین آن اهدایی آقای محمد کاظمی یاسی بوده می باشد. ایشان در آن وقت 2 قطعه زمین جهت ساخت مدرسه اسلامی که مانند مدارس آن دوره مختلط نباشد اهدا نمودند . از افراد صاحب نام این محل می توان به صاحبان باغات بزرگ که مانند آنها سرلشگر گرزن، ملاک بزرگ آن وقت، تیمسار رزم آرا و سرهنگ فرتاش تصریح نمود ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .

حسینیه دزاشیب یکی از قدیمی ترین حسینیه های تهران می باشد. زمان پیدایش این تکیه مشخص نیست . فقط می دانیم که پایه و اساس این بنا در اوایل سلسله قاجاریه که رونوشت جامعه صفوی بوده می باشد شکل گرفته و دوران تکامل و توسعه آن هم به دوران سلطنت 50 ساله ناصر الدین شاه می رسد.شیروانی آن حدود 65 سال پیش احداث و سر پوشیده شده و قبل از آن بوسیله چادر پوشانیده می گردید . در تکیه دزاشیب همچون تکایای دیگر، گذشته از کتیبه های قرآنی و روایت جبرئیلیه (نادعلیا) و ترکیب بند محتشم دارای اسباب و ابزار آلانی می باشد که نظر هر تازه واردی را به خود جلب می کند، که شامل دو علامت پنج تیغه قدیمی و یک علامت پنچ تیغه نو ساز متعلق به آقای رضا عباسی و یک علامت یازده تیغه و یک طوق که اولی از آن حاج حسن عباسی فرزنده حاج غلامعلی و دومی متعلق به آقای احمد عباسی و یک گلابدان و دو گلدان وقف آقای محمد رضا قاسمی و همچنین یک نخل و چند طاق شال و بیرق و دو مشعل و چند تابلوی رنگ روغن از وقایع کربلا و چند پرچم می باشد.حسینیه دزاشیب دارای طاق نماهای مختلف و تالار شاه نشین و حوض مرمری زیبایی در وسط آن می باشد . سقف بلند و فضای روحانی گیرایی خاصی به این حسینیه داده می باشد . این حسینیه بسیار فعال می باشد از دهه اول ماه محرم تا پایان ماه محرم مراسم عزاداری سالار شهیدان مستقر می باشد . مراسم نماز صبح و ظهر و مغرب و اعشاء هنگام محرم در تکیه برگزار می گردد.در ماه محرم تقریبا بیست شب مراسم اطعام و صبحانه مستقر می باشد . حسینیه دزاشیب دارای آشپزخانه مجهز و کاملی می باشد که در فاصله اندکی ار حسینیه قرار دارد.از قدیم هیات های مختلفی در حسینیه دزاشیب وجود داشته و فعلا هیئت اصلی به نام مکتب المهدی که در سال 1339 تاسیس شده فعالیت دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه