تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

محله فرمانیه :

رستم آباد(فرمانیه) روستایی بوده که امروز محله ای می باشد در چهار کیلومتری شرق میدان تجریش در
فاصله سه کیلومتری قلهک، این محله از شمال به فرمانیه، از جنوب به دروس و از شرق به اختیاریه و
پاسداران و از غرب به چیذر و قیطریه محدود شده می باشد. این محله به دو بخش رستم آباد بالا(شمالی)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ورستم آباد پایین(جنوبی) تقسیم شده که پس از احداث بزرگراه صدر این محل به دوقسمت تقسیم
گردید که بخش شمالی آن که در بالای بزرگراه صدر قرار دارد در منطقه یک می باشد و بخش پایین
آن در منطقه چهار واقع شده می باشد.(سند هویت محله).این محله در حدود 200 سال پیش و در زمان
قاجاریه شکل گرفته می باشد. دلیل شکل گیری این محله به دلیل شرایط مناسب برای کشاورزی و
باغداری بوده که مردم به این ده مهاجرت کردند . جمعیت کل محله 16355 نفر  و مساحت 1,355541 کیلومتر مربع می باشد و در بین محله های مختلف منطقه یک، جزء محله هایی می باشد که هم از مساحت بیشتری نسبت به سایر محله ها برخوردار می باشد و هم قدیمی تر. از خصوصیات منحصر به فرد این محله میتوان به سیاسی بودن آن به دلیل وجود ده سفارتخانه و منازل تعداد بسیاری از دیپلمات ها و سفرا در این محله تصریح نمود که قدیمی ترین و بزرگترین سفارت (سفارت ایتالیا) در این بین می باشد این ملک متعلق به عبدالحسین میرزا فرمانفرما بوده می باشد. نامبرده که دارای همسران متعدد و دهها فرزند بود، برای آن که فرزندان همسر اولش به سایر فرزندان حسادت نکنند، در زمان حیات، بخش بزرگی از اموال خود را میان فرزندان همسر اولش توزیع نمود. مانند این ملک به نصرت الدوله فیروز (فرزند ارشد) رسید. نصرت الدوله که به ولخرجی معروف بود مجبور به فروش ملک خود به سفارت ایتالیا گردید . افرادی که در شکل گیری این محله تأثیر بسزایی داشتند کشاورزان و باغداران بودند اما افرادی که باعث شکل گیری بافت شهری این محل شدند افرادی با سرمایه زیاد بوده اند که به خاطر آب و هوایخوب این منطقه در حدود 50 سال قبل به این منطقه آمدند . این محل دارای تحول چندانی نبوده می باشد اما مانند دیگر محلات پس از انقلاب اسلامی طریقه رو به افزایش مهاجرین به این محله رشد چشمگیری داشته می باشد ( سند هویت محله فرمانیه ، منطقه 1 شهر تهران، 1385 ) .

از ویژگی های رستم آباد، موقوفات وسیع این محله می باشد، بیشترین سهم را در احداث موقوفات مرحوم حاج علی رستم آبادی داشته و مقبره ی وی نیز هم اکنون در زیر زمین خانه موقوفه امام جماعت مسجد شهید شاه آبادی (رستم آباد پایین ) هست . از موارد قابل ذکر موجود در محله که از گذشته به یادگار مانده می باشد می توان به آب انباری که در مکان حسینیه رستم آباد فعلی قرار داشته ویخچالی طبیعی که بصورت پلکانی بوده واکنون قرار می باشد به مسجد الرضا که بزرگترین مسجد خاورمیانه می باشد تبدیل گردد تصریح نمود. میدانگاه اصلی این محله در تقاطع دیباجی شمالی بزرگراه صدر بوده می باشد که اکنون به دلیل احداث بزرگراه تخریب شده می باشد. دو عدد قنات در این محله وجود داشته که یکی برای کشاورزی و دیگری برای بهره گیری بوده که از رشته کوه های البرز سرچشمه می گرفته می باشد شیوه زندگی در این محل به شکل ارباب و رعیتی بوده می باشد ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد