تأثیر عوامل ژئومورفولوژیک بر توسعه­ فیزیکی شهر اراک

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1    تحلیل منطقه پیشنهادی

طبق نوشته تایم سیور[1] شایستگی انتخاب یک مکان زمانی تایید می­گردد که دسترسی آسان به مکان­های اشتغال و امکانات حمل و نقلی رضایت­بخش فراهم باشد. سایت و مکان بایستی برای توسعه مسکونی مناسب باشد و فاقد هرگونه اثرات ناشی از سیل، مه، مه غلیظ، دودهای آزار دهنده، صنایع مزاحم و موارد مشابه باشد. مکان یابی بایستی در حد و مرز همسایگی مناسب که منطقه بندی شده صورت گرفته باشد یا نوع دیگری از قوانین حمایتی که به توسعه­های در نظر گرفته شده اجازه خواهند داد. منطقه پیشنهادی از نظر موارد تذکر داده شده در شرایط مناسبی قرار دارد. این منطقه به لحاظ ارتباطی در جایگاه مناسبی قرار دارد؛ زیرا که در کنار جاده ارتباطی اراک- فرمهین استقرار دارد. مهم­تر آنکه این منطقه در فاصله نزدیکی نسبت به شهر اراک قرار دارد. همچنین در فاصله مناسبی نسبت به صنایع احداث شده در شهر قرار دارد.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران عنوان می­کند که بایستی از احداث ساختمان در مجاورت گسل­ها پرهیز گردد. نزدیکی به گسل اثرات مخربی دارد. مکان پیشنهادی در فاصله­ای در حدود 8866 متری از خطوط گسل قرار گرفته می باشد. طبق گفته کوهساری فاصله از گورستان بایستی بیشتر از 2 کیلومتر از شهر فاصله داشته باشد(کوهساری، 1385) که این حریم در فضای پیشنهادی رعایت شده می باشد. بهترین نوع توپوگرافی برای مسکن، معمولا زمین هموار یا زمین با پستی و بلندی ملایم و با شیب کمتر از 10 تا 20 درصد در نظر گرفته می­گردد؛ منطقه پیشنهادی دارای شیبی حدود1.6 درصد می­باشد. شیب بین 2 تا 6 درصد : این سراشیبی زهکشی را تسهیل می­کند. زمین­های صاف و هموار در فصول بارندگی احتمالا سیل گیر خواهند بود. از لحاظ اینکه در یک بستر سیلابی قرار دارد خطرناک می باشد؛ زیرا که طبق محاسبه مشخص گردید که منطقه با دوره بازگشت 25 سال به بالا دارای بارندگی بالای 50 میلی متر خواهد بود.

منطقه در حوضه انتهایی قرار گرفته می باشد لذا ضروری می باشد که سیستم زهکشی در منطقه به­گونه­ای باشد که منابع آب زیرزمینی را آلوده نکند. زیرا که منابع آب زیرزمینی برای تامین آب ساکنین آینده منطقه بسیار با اهمیت خواهد بود. منطقه مورد نظر دارای شرایط زهکشی مناسب به سمت پایین دست یعنی کویر میقان می­باشد.

[1]. Time saver

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

     

– شناخت پدیده­ها و فرایندهای ژئومورفولوژیک مؤثر بر توسعه­ی فیزیکی شهر و امکانات و محدودیت هایی که این عوامل برای توسعه­ی فیزیکی شهر فراهم کرده اند.

– تدوین مدل داده مفهومی به­گونه­ای که قابل بهره گیری برای شهر­های دیگر قرار گیرد.

– تعیین جهت مناسب و نحوه گسترش فیزیکی شهر برای جوابگویی به نیاز های فعلی و پیش

بینی برای نیاز­های آینده.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه