عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

همه فعالیت های سازمان مردم نهاد علی رغم تنوع و گوناگونی از یک خصلت مشترک برخوردارند و آن جهت گیری غیرانتفاعی می باشد . این امر در تأمین بودجه سمن به منزله یک خط مشی مورد توجه قرار می گیرد.

طبقه بندی رایج دیگری برای  NGO ها بکار می رود که آن ها را  دو گروه عملیاتی و حمایتی تقسیم می کند.

اما ساختار NGO ها در ایران را می توانیم به سه نوع سنتی در سطح محلی، نیمه سنتی یا نیمه مدرن در سطح ملی و مدرن در سطح ملی و بین المللی تقسیم کنیم.

سازمان های مردم نهاد به گونه های مختلفی زیرا دفاع از فنون انسانها، طرفداری از محیط زیست، امدادگر، معطوف به فعالیت های صنفی و سازمانهای هدایتی تقسیم می شوند.

سازمان مردم نهاد سابقه طولانی دارد و نشانه هایی از حضور فعال آنها را در دوره ایران باستان نیز می توان نشان داد . اما شکل جدید سمن از نیمه قرن نوزدهم میلادی ظهور پیدا نمود.

تشکل های غیر رسمی و غیر انتفاعی در ایران باستان و در تمدن هزار و چند ساله اسلامی فعالیت داشته اند. آموزه های دینی در قرآن و روایات بر همیاری و تعاون در امور خیر تأکید دارند.

سرچشمه های مختلف ارزشهای حاکم بر سمن (ایران باستان، آموزه های اسلامی و فرهنگ غربی ) می تواند سازمان مردم نهاد را با تعارض ارزش ها روبرو کند و راه پیشگیری و درمان این امر مهندسی ارزش ها و سامان بخشی به اخلاق سمن می باشد.

1-13-3  سازمان های ایمان محور یا سام (FBO  ) :

با گسترش تحولات مدیریتی جهانی  در یک قرن اخیر ، سازمان ها در ابعاد مختلف به ارائه خدمات اجتماعی و تولید کالاها می پردازند. جوامع سنتی از میان رفته اند و جوامع تخصصی پدید آمده اند. از طرفی مفهوم توسعه در طی دوران مختلف دچار تحولات گوناگون شده می باشد. آن چیز که می توان به عنوان یک فرض اثبات شده در تمامی این تطورات مفهومی در نظر داشت، این می باشد که دستیابی به توسعه تنها به وسیله دولت ، ناممکن می باشد . به سخن دیگر، تا زمانی که مشارکت مردمی در قالب سازمان وجود نداشته باشد، توسعه ابتر می ماند.

به گونه کلی، در هر کشوری ، سازمان ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند : سازمان دولتی ؛ سازمان خصوصی( شرکت خصوصی یا بنگاه ) و سازمان های غیر دولتی ( مردم نهاد ، غیر انتفاعی، بخش سوم ، تعاونی و… ). آن چیز که می تواند توسعه متوازن در جامعه را تضمین کند ، رشد متناسب مجموعه نهادهای یاد شده برای حل معضلات جامعه می باشد. به طوری که در بسیاری از جوامع اشتیاق فزاینده ای از جانب مردم برای حضور در تدارک خدمات اجتماعی هست.

یکی از مصادیق این اشتیاق فزاینده ، سازمان هایی هستند که با عنوان سازمان های ایمان محور[1] یا سازمان های مذهبی[2] شناخته می شوند. این گونه سازمان ها که با محوریت ایمان به فعالیت می پردازند، هم اکنون دارای میلیون ها عضو در سراسر جهان هستند و انبوهی از خدمات اجتماعی را ارائه می دهند. با وجود این تاکنون ادبیات علمی دقیق و مشخصی درمورد این سازمان ها ایجاد نشده می باشد. پس باتوجه به تمایلات گسترده جهانی در این زمینه و عضویت انبوهی از افراد علاقه مند در این سازمان ها ، لازم می باشد تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد و پشتوانه های عمیق علمی به طرفداری از این سازمان ها بپردازند.

سازمان های اجتماع محور نیز که به صورت غیر انتفاعی ، داوطلبانه و خود اتکا از نظر مالی هستند، به ارائه خدمات اجتماعی در یک اجتماع محلی واحد می پردازند.از گونه های بارز این گونه سازمان ها می توان به سازمان های ایمان محور تصریح نمود که علاوه بر دارا بودن ویژگی های ذکر گردیده برای سازمان های اجتماع محور ، از ویژگی بارز دیگری به نام « ایمان » بهره می گیرند. پس، قبل از تعریف سازمان های ایمان محور به چیستی ایمان می پردازیم.

[1] Faith based organization

[2] Religious organization

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه