عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

مجموعه مهرآفرین یا شهربانو :

مؤسسه مهرآفرین پس از دو سال فعالیت پراکنده در سال 1384 به شکل رسمی توسط خانم فاطمه دانشور فعالیت های نیکوکارانه خود را آغاز نمود. از آن تاریخ تا به امروز ، خانم فاطمه دانشور به همراه همسرش آقای مهرداد اکبریان قسمتی از سرمایه خود از شرکت سیاحان سپهر آسیا در مهرآفرین به جریان انداختند و به این واسطه بدون کمک هیچ نهاد دیگری تا 3 سال به فعالیت های نیکوکارانه خود ادامه دادند. ایشان خانه پدری را نیز وقف امور خیریه نموده و دفتر عملیاتی مهرآفرین در میدان شهدا ، در حقیقت همین خانه و ارثی می باشد که از پدر به ایشان رسیده می باشد. ایشان همچنین زمین های پدر را در شهرستان تبدیل به شعبات مؤسسه مهرآفرین پناه عصر نموده می باشد . فاطمه دانشور در عهدی که با خدای خود در زمان تشرف به مکه مکرمه می بندد تصمیم می گیرد چنان چه معضلات شدید او در کسب و کارش برطرف گردد ، بخشی از درآمد خود را به امور خیریه اختصاص دهد. پس از بازگشت از مکه امیدهایش زنده شده و کسب و کار او در تجارت و صادرات مواد معدنی رونق می گیرد که حاصل آن شرکت سیاحان سپهر آسیا می باشد که فاطمه دانشور مدیر عامل و سهام دار این شرکت می باشد. پس از حل معضلات مالی خانم دانشور تصمیم می گیرد به عهد خود وفا کند و اقدام به تاًسیس مؤسسه نیکو کاری می نماید تا تحت لوای آن بتواند به صورت سازمان دهی شده و پیوسته بخشی از فعالیت های خود را در آن انجام دهد.
با در نظر داشتن دانش آکادمیک ایشان در علم مدیریت از ابتدای تاسیس مؤسسه به شروع پژوهش و پژوهش درمورد افراد نیازمند و آسیب پذیر جامعه نمود و با رویکردی جدید به مساله نیکوکاری پرداخت . پس از تحقیقات تصمیم بر آن گرفت که تمرکز خود را روی خانواده های بدسرپرست (به ویژه زنان و کودکان) و همچنین کودکان کار و دانش آموزان بازمانده از تحصیل قراردهد. مؤسسه مهرآفرین به قصد تغییر مسیر زندگی کودکان کار از خیابان به زندان به مسیر از خیابان تا دانشگاه و اصلاح فرهنگ خانواده های نیازمند این گروه از آسیب دیدگان را به عنوان گروه هدف خود انتخاب  نمود.

رویکرد مؤسسه مهرآفرین بازگرداندن عزت نفس به مددجویان، جایگزین کردن فرهنگ عزت محوری به جای ترحم محوری، و مبارزه با فقر فرهنگی می باشد و به همین جهت واحد هایی مانند آموزش ویژه مددجویان، مشاوره ، مددکاری در این مؤسسه تأسیس شده می باشد. نشریه همراز که اولین مجله اختصاصی ویژه مددجویان می باشد نیز در راستای همین نگاه و رویکرد و در جهت اموزش خانواده ها چاپ گردیده و به دست مددجویان می رسد. از دیگر نوآوری های موسسه مهرآفرین نیز انتساب یک چهره فرهنگی معروف و مقبول جامعه به عنوان سفیر مهرآفرین می باشد که حرکتی شناخته شده در مؤسسات بین المللی غیر انتفاعی مثل یونیسف می باشد و در مؤسسه مهرآفرین خانم فاطمه معتمد آریا این مسئولیت مهم را پذیرفتند. مؤسسه مهرآفرین در آبان 1387  به دلیل شفافیت در عملکرد و گردش مالی موسسه و همچنین نگاه سیستماتیک به امر نیکوکاری موفق به اخذ گواهینامه ی NGO Benchmarking از شرکت  SGS گردید. مهرآفرین دومین موسسه در خاور میانه می باشد که این گواهینامه را دریافت نموده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 http://www.mehrafarinorg.ir/index.php)) .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد