عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سازمان های ایمان محور در مدیریت و توسعه پایدار محله های شهری

قسمتی از متن پایان نامه :

اردوگاه شهید باهنر نیاوران :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

کوه پایه های شمالی تهران که در دامنه رشته کوه های البرز قرار دارند از گذشته های دور به علّت زیبایی های طبیعی و مناظر دل انگیز شامل دره ها ، آبشار ها و درختان کهنسال موجود در این منطقه  جاذبه های فراوانی داشته می باشد از آغاز سلطنت دوره قاجاریه که تهران به عنوان پایتخت و مرکز حکومت انتخاب گردید .امیران و شاهزاده های قاجار به سوی دامنه های البرز آمده و با خریداری باغات و مزارع از مردم بومی این قسمت ها و یا با زور به تصرف و اشغال این باغات پرداختند ،منظریه آبادی کوچکی از فرا شمیران بود که در بخش شمالی اراضی تهران قرار داشت که احتمالاً به جهت اینکه منظریه از تهران و ساختمان های آن از این آبادی دیده می گردید و به صورت یک دور نمای زیبا ونقاشی شده ظاهر می گردید منظریه ( به معنای نظر و چشم انداز ) گفته می شده می باشد .

برمبنای اسناد موجود در سال 1301 (هـ.ق) کامران میرزا برادر ناصرالدین شاه ،آبادی منظریه را از حسام السلطنه خریداری نمود و عمارت نیمه کاره آن را ساخت و تکمیل نمود که هنوز هم در اردوگاه منظریه حفظ می گردد . در دوران مشروطه ، محمد علی شاه قاجار ، منظریه را از کامران میرزا به مبلغ 25 هزار تومان خرید و آن را در شمار املاک سلطنتی قاجاریه قرار داد . در دوران حکومت رضا خان 1300(هـ..ق) منظریه در سیاهه املاک وزارت مالیه (دارایی ) قرار گرفت اما پس از به سلطنت رسیدن رضا خان مجدداً در شمار املاک سلطنتی پهلوی قرار گرفت . بر مبنای سندی که هم اکنون در مالکیت اردوگاه قرار دارد در سال 1313 اردوگاه منظریه مجدداً در اختیار وزارت دارایی قرار گرفت که برای کسب درآمد دولت به رئیس شورای ملّی وقت بنام طوسی نائب به اجاره واگذار گردید .

مبلغ اجاره سالیانه در این سند 300 هزار ریال ذکر گردیده می باشد در این سند مالکیت منظریه وزارت مالیه (دارایی) دولت عالیه ایران ذکر گردیده می باشد .در سال 1314 شمسی باغ منظریه توسط وزارت فرهنگ اجاره گردید و دراختیار سازمان ملّی پیش آهنگی قرار گرفت که برای امور تربیتی و اردوگاه های جوانان مورد بهره برداری قرار گرفت . از سال 1335 که اولین سازمان پیش آهنگی کشور تشکیل گردید. کلیه اراضی و ساختمان های منظریه در اختیار سازمان پیش آهنگی قرار گرفت و در برنامه های عمرانی پنج ساله برای توسعه و عمران باغ منظریه اعتباراتی مقصود گردید و احداث بنای جدید و احداث اردوگاه کولکچال و سایر بناها و اماکن احداثی مربوطه به آنها در این دوره انجام گردید . اردوگاه منظریه در دوران انقلاب اسلامی در سال 1364 در مراسم با شکوهی که در حضور خانواده شهید باهنر برگزار گردید به یاد خدمات ارزنده ایشان به نام اردوگاه شهید باهنر نام گذاری گردید . http://www.bahonarcamp.ir) )

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1 ) آیا سازمانهای ایمان محور از حیث مفهومی و کارکردی با سازمانهای محله محور قابل انطباق هستند؟

2) این سازمانها در شکل گیری و تقویت مدیریت و توسعه پایدار محله ای در محدوده مورد مطالعه (خصوصاً محلات منطقه 1 تهران) چه کارکردی می توانند داشته باشند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه