تأثیر عوامل ژئومورفولوژیک بر توسعه­ فیزیکی شهر اراک

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1                       جایگاه جغرافیایی

محیط طبیعی به عنوان بستر سکونت­گاه‌ها، باعث تعیین مشخصه‌های اصلی شکل، هویت و فضاهای آن می گردد. شهر اراک با وسعت 5340 هکتار به صورت خطی تقریبأ در امتداد شرقی _ غربی قرار گرفته می باشد. این شهر در مختصات جغرافیایی ´42 ˚49 طول جغرافیایی و´5 و˚ 34 عرض جغرافیایی در فلات مرکزی ایران قرار گرفته می باشد و ارتفاع متوسط آن 1755 متر ازسطح دریاهای آزاد می­باشد.

شهر اراک در حوضه آبریز دشت اراک قرار دارد که به حوضه آبریز دریاچه­ی میقان نیز معروف می باشد. وسعت کل حوضه آبریز بالغ بر 5440 کیلومتر مربع می باشد که 2000 کیلومتر مربع را دشت و 3440کیلومتر مربع را ارتفاعات مشرف به دشت تشکیل می دهد. در مرکز دشت و حدود شمال شرقی شهر اراک دریاچه­ی میقان با مساحتی متغیر از 100 تا 120 کیلومتر مربع قرار دارد. (مطالعات طرح آمایش سرزمین استان مرکزی، 1388) شهر اراک که در منتهی الیه جنوب غربی دشت اراک واقع شده می باشد از جنوب به کوه‌های نظم آباد، کوه سرخ، کوه شیخ ابراهیم، کوه دربند و از جنوب شرقی به کوه چهاک و از غرب به کوه مودر و کوه مستوفی و از شمال و شمال شرقی به فلات مرکزی ایران منتهی می­گردد. فاصله شهر اراک تا کویر میقان حدود 15 کیلومتر می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

     

– شناخت پدیده­ها و فرایندهای ژئومورفولوژیک مؤثر بر توسعه­ی فیزیکی شهر و امکانات و محدودیت هایی که این عوامل برای توسعه­ی فیزیکی شهر فراهم کرده اند.

– تدوین مدل داده مفهومی به­گونه­ای که قابل بهره گیری برای شهر­های دیگر قرار گیرد.

– تعیین جهت مناسب و نحوه گسترش فیزیکی شهر برای جوابگویی به نیاز های فعلی و پیش

بینی برای نیاز­های آینده.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه