عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر عوامل ژئومورفولوژیک بر توسعه­ فیزیکی شهر اراک

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

«در منطقه فراوانی هوای آرام از45 درصد در ماه آوریل تا 77 درصد در ماه ژانویه متفاوت می باشد. وزش باد در فصل بهار مداومت بیشتری دارد و فراوانی حالت آرام در این فصل کمتر ازسایر فصول می باشد. فصل زمستان آرام­ترین هوا را نسبت به سایر فصول سال دارد. وزش باد جنوب غربی و غربی در تمامی ماه­های سال ادامه دارد و به غیر از ماه­های اوت (مرداد ماه) و ژوئیه (تیر ماه) در بقیه ماه­های سال دو جهت یاد­شده جهت عمومی وزش بادهای غالب منطقه به شمار می­طریقه»(مهندسین مشاور تأثیر سپهر پارسه،1388: 19). «با در نظر داشتن وضعیت توپوگرافی پیرامون شهر اراک و قرارگیری ارتفاعات در غرب و جنوب شهر به نظر می‌رسد باد غالب شهر اراک که جهت غربی و جنوب غربی دارد بایستی آلودگی ناشی از صنایع شرق اراک را تا اندازه‌ای کاهش دهد، اما صنایع مستقر در جنوب غربی شهر اراک که شامل پالایشگاه هفتم و پتروشیمی اراک می باشد آلودگی زیادی تولید می‌نمایند که باد غالب، آن را به سمت شهر هدایت می کند. ضمن این­که شهر اراک برحسب ماه­های مختلف بین 51 تا 76 درصد دارای وضعیت سکون هواست لذا حجم زیادی از آلاینده‌های صنایع شرق و جنوب غرب اراک روانه فضای شهر می گردد و در فصل­های پاییز و زمستان اغلب پدیده اینوژن اتفاق می‌افتد»(طرح توسعه و عمران ناحیه­ی اراک، 1383: 48).

«براساس تقسیم‌ بندی اقلیمی دو مارتن، منطقه از نوع نیمه خشک بود که مانند خصوصیات عمده این نوع آب و هوا بارندگی غالب در فصل زمستان، داشتن تابستان گرم و کم باران، نوسان بارندگی سالانه، نوسان درجه حرارت سالیانه و داشتن دو فصل مجزا در طول سال می باشد. در تقسیم‌بندی اقلیمی گوسن، منطقه در اقلیم استپی سرد و مطابق تقسیم‌بندی اقلیمی کوپن شهر اراک و پیرامون آن در تیپ اقلیمی معتدل سرد با تابستان گرم و خشک قرار می‌گیرد»(طرح جامع اراک،1383: 10).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

     

– شناخت پدیده­ها و فرایندهای ژئومورفولوژیک مؤثر بر توسعه­ی فیزیکی شهر و امکانات و محدودیت هایی که این عوامل برای توسعه­ی فیزیکی شهر فراهم کرده اند.

– تدوین مدل داده مفهومی به­گونه­ای که قابل بهره گیری برای شهر­های دیگر قرار گیرد.

– تعیین جهت مناسب و نحوه گسترش فیزیکی شهر برای جوابگویی به نیاز های فعلی و پیش

بینی برای نیاز­های آینده.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه