عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر عوامل ژئومورفولوژیک بر توسعه­ فیزیکی شهر اراک

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1                       ناهمواری­ها

محدوده­ی مورد مطالعه از نظر ناهمواری در سه بخش زیر قابل مطالعه می باشد:

ناحیه کوهستانی 2- ناحیه کوهپایه­ای 3- ناحیه جلگه­ای

1-1-1-1              کوهستان

نواحی شمال شرقی ، جنوب غربی و جنوب شرقی حوضه­ی میقان متشکل از کوهستان­های نسبتاً مرتفع با ارتفاع 2168 تا 3045 متر و شیب بیش از 15 درصد و حداکثر 48 درصد می‌باشد که در بعضی بخش‌ها مشتمل بر کوه‌های بسیار مرتفع و مضرس با قلل نوک تیز و فاقد پوشش گیاهی و خاکی می باشد، در بعضی قسمت‌ها شامل کوه‌های با قلل مدور که اکثراً دارای خاک‌های کم عمق سنگلاخی که برروی سنگ‌های آهکی یا آذرین قرار دارند و دارای مقدار کمی رخنمون سنگی هستند و در سایر بخش‌ها نیز دربرگیرنده کوه‌های سنگی و مضرس می باشد که اکثراً از سنگ های آذرین تشکیل شده‌اند و غالباً بدون خاک و پوشش گیاهی هستند (کوههای بخش جنوب شرقی حوضه). از مهم‌ترین کوه­های این حوضه می­توان ارتفاعات ساکی، ساری سر، خونسار، شاهسوار و سفیدخانی را در جنوب غربی حوضه و کوه های بوقه، خستک و راهجرد را در شمال شرقی حوضه نام برد. مهم­ترین ارتفاعات شمال حوضه نیز کوه‌های کلاه ، دو برادران ، تخت رستم ، قره گوزلی قرلان و آرخا می باشند. کوه تخت (در جنوب غربی شهر اراک) با ارتفاع بیش از 3000 متر مرتفع ترین کوه حوضه میقان به شمار می­رود.

1-1-1-2             کوهپایه

تمامی بخش­های حاشیه­ای حوضه میقان و به موازات کوهستان­ها این نواحی گسترده شده‌اند و دارای ارتفاعی بین 1860 تا 2172 متر و شیبی بین 5 تا 15 درصد می­باشند. تپه­های حوضه میقان غالباً در چند دسته می گنجند: 1. تپه­های با قلل سنگی و مضرس، اکثراً لخت و بدون خاک و یا با خاک های کم عمق تا نیمه عمیق سنگلاخی در دامنه­ها و متشکل از سنگ­های آهکی و یا آذرین سخت. 2. تپه­های با قلل مدور و دارای خاک­های کم عمق تا نیمه عمیق سنگلاخی و با بافت ریز که برروی تشکیلات آهکی قرار دارند و دارای رخنمون سنگی کمی هستند.3.تپه­های کم ارتفاع و اراضی مارنی بشدت بریده بریده و فرسایش یافته، عموماً متشکل از مارن­های گچی میوسن که در بعضی قسمت­ها دارای رخنمون­های سنگی به شکل تیغه­های موازی و نوک تیز در قلل و خاکواره­های نرم مارنی در دره­هایشان هستند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

     

– شناخت پدیده­ها و فرایندهای ژئومورفولوژیک مؤثر بر توسعه­ی فیزیکی شهر و امکانات و محدودیت هایی که این عوامل برای توسعه­ی فیزیکی شهر فراهم کرده اند.

– تدوین مدل داده مفهومی به­گونه­ای که قابل بهره گیری برای شهر­های دیگر قرار گیرد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– تعیین جهت مناسب و نحوه گسترش فیزیکی شهر برای جوابگویی به نیاز های فعلی و پیش

بینی برای نیاز­های آینده.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه