تأثیر عوامل ژئومورفولوژیک بر توسعه­ فیزیکی شهر اراک

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-1             اراضی کوهستانی و تپه‌های مرتفع

«ویژگی عمده این لندفرم‌ها، شیب زیاد، سنگی بودن و کمی عمق خاک می باشد (تپه‌ها شامل ارتفاعاتی هستند که بین 50 تا 500 متر از پای دامنه‌­هایشان ارتفاع دارند). اگرچه بنابر این­گونه محدودیت‌ها، در شرایط کلیماکس نیز پوشش کاملی از گیاهان بر آن متصور نیست اما امروزه از لحاظ کیفی، پوشش گیاهی آن تغییر اساسی کرده می باشد. بطوری که در گذشته‌های دور اشکوب بالایی پوشش گیاهی را در این اراضی کوهستانی، گونه­هایی از قبیل بند و بادام و اشکوب پایینی را انواع بسیار متنوعی، بویژه خانواده‌های گندمیان و بقولات شامل می‌شده می باشد. چرای مفرط احشام باعث پیدایش سنگلاخ­های عریان در این لندفرم­ها گردیده می باشد. در نتیجه این زمین‌ها هرچه بیشتر در برابر رگبارها آسیب پذیر شده­اند و پس از هر بارش، سیلاب‌هایی به جریان می افتند و باعث فرسایش می­شوند. شاهد این مطلب وجود آبکندهای متعدد مربوط به فرسایش شیاری و خندقی در جای جای این زمین­های پر شیب می باشد.

1-1-1-2             فلات‌ها و سطوح فوقانی

در این لندفرم‌ها زمین تا حدود 30 درصد شیب دارد و دارای سنگریزه زیاد می باشد. چرای دام در این نوع لندفرم‌ها نسبت به لندفرم­های نوع قبل از شدت بیشتری برخوردار می باشد. بطوری‌که علی رغم نبود مواردی هم زیرا شیب زیاد، سنگلاخی بودن زمین و شدت فرسایش، فقدان پوشش گیاهان خوش­خوراک و حساس پیش روی تخریب کاملاً مشهود می باشد.گفتنی می باشد این لندفرم از جنبه های گوناگون از قبیل پستی و بلندی، شیب زمین، وجود قطعات سنگ و سنگریزه، کمی عمق خاک و هم­چنین میانگین حداقل بارندگی سالانه که از سالی به سال دیگر نیز دچار نوسان شدید می­گردد، فاقد شرایط مطلوب برای انجام عملیات کشاورزی می باشد. با این حال کشاورزی دیم در این زمین­ها صورت می­گیرد که در این شرایط انجام عملیات شخم در امتداد شیب باعث آبشویی زمین تا حد فرسایش شیاری و خندقی می گردد.[1]

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[1] Plateaux

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

     

– شناخت پدیده­ها و فرایندهای ژئومورفولوژیک مؤثر بر توسعه­ی فیزیکی شهر و امکانات و محدودیت هایی که این عوامل برای توسعه­ی فیزیکی شهر فراهم کرده اند.

– تدوین مدل داده مفهومی به­گونه­ای که قابل بهره گیری برای شهر­های دیگر قرار گیرد.

– تعیین جهت مناسب و نحوه گسترش فیزیکی شهر برای جوابگویی به نیاز های فعلی و پیش

بینی برای نیاز­های آینده.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه