تأثیر عوامل ژئومورفولوژیک بر توسعه­ فیزیکی شهر اراک

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1                       زهکشی طبیعی

شهر اراک در حاشیه دشت فراهان واقع شده و با وجود کوه­های جنوب و جنوب غربی شهر و کویر میقان (در 15 کیلومتری شمال شرقی شهر) اغلب مناطق آن دارای شیبی ملایم و تقریباً یکنواخت به سمت شمال شرقی می باشد توسعه شهر به ارتفاعات واقع در جنوب و جنوب غرب شهر موجب شده بخش‌هایی از شهر که در دامنه این ارتفاعات واقع شده‌اند دارای شیب تا حدودی تند باشند. با این که اختلاف ارتفاع بخش های پست (قنات ناصری با 1725 متر از سطح دریا) و مرتفع (شهرک گردو با 1900 متر از سطح دریا) شهر زیاد می باشد، اما به دلیل وسعت شهر اغلب بخش‌ها دارای شیب ملایم هستند. اختلاف ارتفاع شهر از چشمه موشک تا خانه سازی قنات در امتداد جنوب به شمال حدود 80 متر در طول 6/4 کیلومتر (حدود 7/1 درصد شیب) و درامتداد غرب به شرق (انتهای محله فوتبال تا مجموعه 5 هزار واحدی) 95 متر در طول 4/6 کیلومتر می باشد. (حدود 5/1 درصد شیب) شیب متوسط شهر در امتداد جنوب به شمال حدود 7/2 درصد و در امتداد غرب به شرق 5/1 درصد می باشد. بخش‌هایی که در دامنه ارتفاعات قرار دارند دارای شیبی تا حدود ده درصد هستند. پایین ترین نقطه یعنی کویر میقان بر منحنی تراز 1660 منطبق می باشد و قله کوه مستوفی 1974 و قله کوه شیخ ابراهیم 2065 می باشد.

با در نظر داشتن جایگاه اراک، یعنی استقرار در حد فاصل ارتفاعات و دشت فراهان، این شهر همواره در مسیر حرکت آب­های سطحی قرار دارد. تنها مسیل عبورکننده از شهر اراک، امتداد رودخانه فصلی کرهرود می باشد که از سمت جنوب غربی وارد شهر می گردد و پس از عبور از آن، از شمال غربی شهر خارج می­گردد و در نهایت به کویر میقان می‌ریزد، این مسیل جمع کننده آب­های سطحی جاری در غرب شهر می باشد. و این آب­ها را به سمت شمال غرب و خارج شهر هدایت می­کند. علاوه بر مسیل فوق جوی‌ها و کانال­های موجود شهر هدایت آب­های سطحی شهر را به سمت باغات و اراضی زراعی واقع در شمال و شمال شرق شهر بر عهده دارند. به دلیل افزایش روزافزون جمعیت شهر و عدم مراقبت صحیح از مسیرهای هدایت آب­‌های جاری، در نقاط مختلف شهر مشکلاتی بروز کرده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

     

– شناخت پدیده­ها و فرایندهای ژئومورفولوژیک مؤثر بر توسعه­ی فیزیکی شهر و امکانات و محدودیت هایی که این عوامل برای توسعه­ی فیزیکی شهر فراهم کرده اند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– تدوین مدل داده مفهومی به­گونه­ای که قابل بهره گیری برای شهر­های دیگر قرار گیرد.

– تعیین جهت مناسب و نحوه گسترش فیزیکی شهر برای جوابگویی به نیاز های فعلی و پیش

بینی برای نیاز­های آینده.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه