عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر عوامل ژئومورفولوژیک بر توسعه­ فیزیکی شهر اراک

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1                       مدلسازی داده­ی مکانی

ایجاد یک مدل از واقعیت برای کمک به توسعه­ی ادراک ما از مسائل جغرافیایی ایجاد شده می باشد. برای درک این ایده از مدل بایستی تصور نمود که چگونه می‌توان تبیین داد یک ماشین چیست و چه کمکی برای شخصی که تا به حال در مورد ماشین ندیده و نشنیده می‌توان انجام داد. برای انجام این کار بایستی مدل را از ماشین توسعه و انتقال داد. این کار را می‌توان در دو بخش انجام داد: اول فرم فیزیکی ماشین را تبیین داد- مانند شکل، اجزای موتور، تعداد چرخ‌ها و رنگ؛ و سپس چگونه کار می کند – چه اتفاقی برای سوخت می‌افتد، اجزای موتور چگونه تعامل دارند، ترمزها چگونه سرعت ماشین را کم می‌کنند و غیره. یک مدل تحلیل مکانی می‌تواند به دو بخش تقسیم گردد: مدلی با فرم فضایی و مدلی با فرآیندهای فضایی. مدل با فرم فضایی، ساختار و توزیع اشکال در فضای جغرافیایی را نمایش می‌دهد. در مدل با فرآیندهای فضایی، تعامل میان این اشکال در نظر گرفته می گردد»(Heywood, et al.,2006:72).

«ساخت یک مدل از جهان برای تحلیل مکانی، گام کلیدی در هر پروژه تحلیل مکانی می باشد. مثلأ می­توان تصور نمود شما یک تحلیل‌گر خورده فروش هستید که می‌خواهد یک مکان­گزینی برای کمک به تصمیمات در مورد مکان یک مغازه جدید ایجاد کند. شما نقشه‌ها، آمار جمعیت، عکس‌های هوایی و اطلاعات کد پستی مشتری را جمع‌آوری کرده‌اید. بایستی آ­ن­ها را وارد سیستم اطلاعات جغرافیایی  نمود. اما قبل از انجام آن بایستی تصمیماتی در مورد این­که داده‌ها چگونه بایستی در سیستم اطلاعات جغرافیایی مدلسازی شوند گرفت. برای انجام این کار بایستی یک سری گام‌های انتزاع داده را انجام داد. با اعمال این فرآیند انتزاع از موضع نظاره­ی پیچیدگی‌های جغرافیایی دنیای واقعی به شبیه سازی آن در کامپیوتر انتقال می‌یابد. هر پروژه تحلیل مکانی این فرآیند را شامل می­گردد:

  1. تشخیص اشکال فضایی از دنیای واقعی که مورد توجه در مفهوم کاربردی می‌باشند و انتخاب چگونه نمایش دادن آن­ها در یک مدل مفهومی.
  2. نمایش مدل مفهومی به وسیله­ی مدل داده­ی فضایی مناسب. این شامل انتخاب میان یکی از دو روش می باشد: رستری یا برداری.
  3. انتخاب یک ساختار داده فضایی مناسب برای ذخیره مدل در کامپیوتر. ساختار داده فضایی یک روش فیزیکی می باشد که در آن اشیاء برای هدف ذخیره و دستکاری کد­بندی شده‌اند»

(lbid: 74).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

     

– شناخت پدیده­ها و فرایندهای ژئومورفولوژیک مؤثر بر توسعه­ی فیزیکی شهر و امکانات و محدودیت هایی که این عوامل برای توسعه­ی فیزیکی شهر فراهم کرده اند.

– تدوین مدل داده مفهومی به­گونه­ای که قابل بهره گیری برای شهر­های دیگر قرار گیرد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– تعیین جهت مناسب و نحوه گسترش فیزیکی شهر برای جوابگویی به نیاز های فعلی و پیش

بینی برای نیاز­های آینده.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه